Synundersökning för glasögon – 495kr

Det här är den vanligaste undersökningen. De allra flesta har friska ögon och behöver bara korrigera styrkan på sina glasögon. Men det är inte alltid man märker en förändring själv så det är bra att kontrollera ögonen regelbundet.

Varje undersökning börjar med att vi gör en förmätning innan du kommer in till optikern. Det är en autorefraktor som indikerar ditt eventuella synfel och en tryckmätning (vid tryckmätningen blåser det luft mot ögat som mäter av motståndet, det ger ett värde som optikern använder i synundersökningen). Vi mäter även avståndet mellan dina pupiller eftersom det är viktigt både vid undersökningen och vid val av glas.


Vi vet att synundersökningar kan upplevas som stressande men behoven ser olika ut. Vissa behöver extra tid och lugn, andra vill att det ska gå snabbt och smidigt. Därför anpassar vi oss efter dig. Vi förklarar gärna varje moment om behovet finns.


Hos oss får du alltid träffa en legitimerad optiker som gör en komplett kontroll av dina ögon. Vi är certifierade enligt Optikbranschens norm och alla moment genomförs noggrant.


Genom att ställa frågor och testa olika styrkor så kommer vi, tillsammans med dig, fram till rätt resultat och kan ge råd om glas som passar just dina behov. Om vi upptäcker något som vi vill kontrollera närmare så rekommenderar vi en utökad typ av undersökning, t ex ögonhälsoundersökning eller tåranalys. Och vid behov skriver vi remiss till ögonläkare.


Välkommen till Glasögonmagasinet – Hela familjens optiker!